شعبه

تهران-کرج

ارسال ایمیل

info@pardisangostar-co.com

ایزوگام بهتر است یا قیرگونی؟

در عصر امروزی مهندسان سازه ها در تلاش هستند تا از لوازم و مصالحی مثل ایزوگام و قیرگونی استفاده نمایند تا ساختمان‌ ها را در برابر نور خورشید، آب و هوای مختلف و نم و غیره مقاوم کنند. دوام و استحکام ایزوگام و قیرگونی پشت بام ها به جنس و نوع نصب آن ها بستگی دارد. در این مطلب ما قصد داریم تا به طور کلی مقایسه ایزوگام و قیرگونی را برای شما شرح دهیم، پس با ما همراه باشید.

قیمت ساخت و ساز روزانه رو به افزایش می باشد و به همین دلیل بهتر است که شما از همان اول و در زمان شروع ساخت یک ساختمان نکات ایمنی و محافظتی را به خوبی رعایت کنید تا پس از گذشت چند سال، دیگر نیازی به صرف هزینه‌ های اضافی و بیهوده جهت تعمیرات را نداشته باشید، از جمله بهترین مصالحی که به منظور مقاوم‌ سازی ساختمان در برابر رطوبت و نم استفاده می کنند، ایزوگام و قیرگونی هستند.

نصب ایزوگام در گوهردشت

قیرگونی چیست؟

قیرگونی نوعی ورقه ی سنگین بوده که در ساخت و ساز از آن استفاده می‌ کنند. این ورقه‌ ها با آغشته نمودن نوعی کاغذ، فایبرگلاس حصیری و گونی به قیر تولید می‌ شوند. به این ترتیب، ماده‌ ای عایق تولید می‌ شود که اغلب از آن برای پوشش سقف‌ ها استفاده می‌ کنند.

قیرگونی تا حدودی شبیه ایزوگام است با این تفاوت که در قیرگونی از آسفالت استفاده نشده، در صورتی که در ساخت ایزوگام از آسفالت استفاده می‌ کنند. با این وجود، از این دو محصول برای یک هدف استفاده می‌ کنند و حتی گاهی از این دو به جای همدیگر نیز استفاده می‌ کنند و تفاوتی برای آن‌ ها قائل نخواهند شد.

ایزوگام چیست؟

ایزوگام‌ ها نیز همان طوری که همگی می دانید جهت حفاظت از انواع ساختمان تولید شده‌ اند. همواره برای تولید ایزوگام از قیر استفاده می‌ کنند . قیر مخلوطی از مواد و مایعات آلی بوده که دارای حالتی بسیار چسبناک و ضدآب می باشد. از ایزوگام نیز برای پوشش دیوارها، سقف‌ها و پشت بام استفاده می‌ نمایند. ایزوگام‌ ها در مدل های متنوعی ساخته می‌ شوند و به طور کلی به صورت رول‌ های بزرگ ساخته شده اند.

قیرگونی چیست؟

فاکتورهای مقایسه ایزوگام و قیروگونی

وزن ایزوگام و قیرگونی نسبت به هم چگونه است؟

اگر شما بخواهید به مقایسه ایزوگام و قیرگونی در مقدار وزن آن‌ ها بپردازید، همواره باید به ضخامت و تعداد لایه‌ ها و مواد به کار برده در این دو محصول توجه نمایید. به طور کلی ایزوگام سبک‌ تر از قیرگونی می باشد و دارای ضخامت کمتری نسبت به قیرگونی است.

آیا ضخامت قیرگونی بیشتر از ایزوگام است؟

در تطبیق دادن ایزوگام و قیرگونی باید به تفاوت ضخامت آن‌ ها با یکدیگر اشاره کرد و باید گفت که ضخامت ایزوگام کمتر از قیرگونی می باشد و ضخامت بیشتر قیرگونی، نکته مثبت و استحکام بیشتر آن در قیاس ایزوگام و قیرگونی، نبوده و با پیشرفت کردن صنایع ممکن است از این ضخامت روز به روز کم شده، ولی در عین حال استقامت محصول بیشتر شود. پس ضخامت بیشتر در سنجش ایزوگام و قیرگونی، نشانه و ملاک مفیدی نخواهد بود.

در مقایسه میزان مقاومت در برابر رطوبت ایزوگام بهتر است یا قیرگونی؟

یکی از جمله مهم‌ ترین فاکتور های مقایسه این امر ، توجه به مقاومت هر کدام از عایق ها در برابر نم و رطوبت می باشد. دلیل اصلی استفاده از ایزوگام کشی و قیرگونی در بنا ها همان طوری که می دانید، جلوگیری از نفوذ رطوبت به درون ساختمان و مصالح است.

در این مقایسه باید گفت که مقاومت ایزوگام در برابر رطوبت نسبت به قیرگونی بیشتر می باشد. چرا که به دلیل وجود گونی و لایه‌ های الیافی در قیرگونی، امکان پوسیدگی و خرابی این لایه‌ ها بعد از نفوذ رطوبت و آب به درون آن‌ ها وجود دارد، با این حال امکان خراب شدن ایزوگام هم بعد از مدتی وجود دارد اما با انتخاب ایزوگامی مرغوب و با کیفیت می‌ توانید مدت زمان بیشتری از ایزوگام در مقایسه با قیرگونی بهره ببرید.

از میان عایق های رطوبتی ایزوگام و قیرگونی  کدام یک از لحاظ نظافت ، نصب بهتری دارند؟

در زمان نصب ایزوگام به دلیل ساده‌ تر بودن، محیط اطراف نیز کمتر کثیف می‌ شود، چنانچه نصب قیرگونی مراحل بیشتری داشته و باعث کثیف شدن بیشتر محیط می‌ شود.

 

قیمت نصب ایزوگام مناسب تر است یا قیرگونی؟

در مورد هزینه ی نصب هم باید گفت که قیمت نصب ایزوگام نسبت به قیرگونی بیشتر می باشد ولی در مقدار بهای نصب آن ها باید خاطر نشان شوید که هر چند دستمزد نصب ایزوگام بیشتر بوده ولی هزینه خرید آن به مراتب کمتر از هزینه خرید قیرگونی می باشد و مقاومت ایزوگام در برابر نفوذ نم و رطوبت هم بیشتر از قیرگونی است.

در برابر نور خورشید ایزوگام مقاوم تر است یا قیرگونی؟

مولفه دیگر قیاس ایزوگام و قیرگونی، میزان مقاومت آن‌ ها در مقابل نور خورشید می باشد. همان طور که همگی می دانیم، محیط بیرونی یک ساختمان و به ویژه سقف آن، در برابر تابش مستقیم نور خورشید قرار دارد. به همین علت، این موضوع دارای اهمیت بسیار زیادی است، چرا که این مواد در برابر نور خورشید و اشعه فرابنفش مقاوم می باشند. قیر ماده‌ای است که در برابر گرما از خود واکنش نشان داده و نرم می‌ شود. 

به همین دلیل جهت نصب این عایق از گرما و مشعل استفاده می‌ کنند، چون که قسمت نرم شده آن‌ ها به لایه اصلی سقف چسبیده و بعد از خشک شدن محکم می‌ شود. از قیر هم در قیرگونی و هم در ایزوگام استفاده می کنند، ولی به علت ترکیباتی که در ایزوگام استفاده می نمایند، مقاومت ایزوگام در برابر نور خورشید، نسبت به قیرگونی بالاتر می باشد. زیرا قیرگونی در برابر نور خورشید واکنش بیشتری از خود نشان می‌ دهد و زودتر نرم می‌ شود. در نتیجه به مرور زمان، از عمر آن کم شده و سریعتر از ایزوگام خراب می‌ شود.

 

در استفاده از حلال‌ های مختلف ایزوگام دوام بیشتری دارد یا قیرگونی؟

سنجش دیگری که باید درباره ایزوگام و قیرگونی به آن اشاره کرد، امکان استفاده از حلال‌ های گوناگون و نوع واکنش این دو ماده در مقابل آن‌ ها می باشد. قیر نسبت به اکثر حلال‌ های نفتی واکنش نشان داده و در آن‌ ها حل می‌ شود و می توان گفت که به دلیل وجود ترکیبات خاصی در ایزوگام، دوام آن بیشتر از قیرگونی می باشد.

آیا میزان روندگی قیرگونی بیشتر از ایزوگام است؟

در این باره باید پاسخ داد: بله! میزان روندگی قیرگونی به مراتب بیشتر از ایزوگام می باشد. به همین دلیل کار با آن در زمان نصب سخت‌ تر از استفاده از ایزوگام بوده و همین خصوصیت باعث شده تا سطح ساخت و ساز بعد از نصب قیرگونی هموار و یک‌ دست نباشد. به همین دلیل بهتر است از قیرگونی جهت پوشش کف ساختمان استفاده نمایید و بعد از نصب، بر روی آن سرامیک، کاشی و غیره کار شود. استفاده از ایزوگام در سقف و دیوار ها و به طور کلی نقاطی که بیشتر به چشم می‌ آیند، بیشتر توصیه می‌ شود.

در نهایت باید گفت که با توجه به تمانی نکات گفته شده، هر کدام از این عایق های رطوبتی دارای ویژگی‌ های خاص و منحصر به فردی هستند و به صورت کلی استفاده از ایزوگام به علت دوام بیشتر، بهتر از قیرگونی می باشد.  

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *