شعبه

تهران-کرج

ارسال ایمیل

info@pardisangostar-co.com

آسفالت

به طور کلی در تعریف  می‌ توانیم بگوییم که در واقع آسفالت یکی از مواد ترکیبی به حساب می آید که با مخلوط نمودن قیر، ماسه و شن به وجود می آید. به عبارت دیگر از مصالح سنگی با دانه بندی های پیوسته و همچنین ماده چسبناک دیگری به نام قیر ایجاد می شود. بر اساس کاربردی که برای آن بیان کرده اند آسفالت اشکال مختلفی نیز دارد.

در رابطه با تقسیم بندی آن می توان گفت که به طور کلی به سه دسته تقسیم می ‌شود که عبارت است از:

حفاظتی، سرد و  گرم. اجرای درست کار آسفالت به واسطه تیم دستی و  ماشین آلات خودکار راه سازی از راه ضمانت و از همه مهم تر نظارت کامل بر اجرای آن این به عهده متخصصان با تجربه شرکت آسفالت میباشد.

آشنایی با انواع آسفالت

آسفالت

همانگونه که پیش از این نیز بیان شد در مورد کارایی آسفالت یه دسته بندی وجود دارد:

حفاظتی، سرد و  گرم تقسیم کرده اند. در پایین به توضیح هر یک از آنها  می پردازیم:

اسفالت کاری حفاظتی:

باید بدانید آسفالت حفاظتی از تکه سنگ های خرد شده با استفاده از قیر ترکیب می‌ شود. در واقع در این نوع  سایز سنگ ها خیلی کوچک است و منظور از ایجاد این  مراقبت از مکان مورد نظر می باشد.

به طور کلی کاربرد های آن در پشت بام جهت مراقبت و روکشی برای ایزوگام به منظور پیشگیری از صدمات جدی به آن می باشد. مهم ترین ویژگی ‌آسفالت حفاظتی ضخامت آن است ضخامت آن دو و نیم سانتی متر است.

انتشار قیر ها در مسیر های شنی، خاکی و … به سرعت پخش، حتی قیرپاشی بدون استفاده از سنگدانه یا به کارگیری از ترکیب آسفالتی  از نوع اسلاری دوغاب قیری و یا میکرو سرفیسینگ آسفالت حفاظتی گفته می شود.

از مهم ترین کاربرد های آن  می ‌توان به افزایش استحکام سایشی و لغزشی. غیرقابل نفوذ شدن مسیر راه ها. بهبودی موقت رویه های موجود در  بتن اشاره نمود. در اصل رویه سازی با توجه به آسانی و سرعت عمل و نیاز کم به انواع  تجهیزات مربوط به این نسبت به آسفالت گرم دارای هزینهکم تری است.

آسفالت کاری سرد:

آسفالت

آسفالت سرد ترکیبی از قیر مخلوط و مصالح سنگی می باشد که مواد اولیه در این نوع در دمای محیط با یکدیگر ترکیب می شوند. در بعضی از انواع آنها  امکان دارد که با توجه به لزومی که می یابد گرم و روان شود؛ اما دیگر مصالح بدون گرما را می توان با قیر ترکیب نمود.

آسفالت سرد از راه ترکیب با سنگدانه تهیه می شود. البته این فرآیند در دمای محیط انجام شودچون در  دمای محیط قابلیت پخش و متراکم شدن را به خود می گیرد. سنگدانه ها به هنگام ترکیب شدن با قیرابه قادر هستند تا ویژگی رطوبت را داشته باشند. به طور کلی  قابلیت حمل در مسیر های طولانی را دارد. به همین خاطر می توان آن را پخش نمود. یا اینکه آن را در کارگاه انبار کرد و پس از آن مورد استفاده واقع شود.

 آسفالت سرد درهمه لایه های روسازی کارایی دارد. ولی باید همه ی شاخص ‌های مربوط به طراحی و محدودیت های ترافیکی در مسیر رعایت شود. به طور معمول این نوع  بیشتر در قشر آستر، رویه و اساس قیری به منظور ترافیک های سبک و متوسط و یا در قشر اساس قیری به منظور ترافیک های بسیار سنگین قادر است عملکرد خود را نشان دهد.

آسفالت کاری گرم:

آسفالت گرم طوری است که به شکل گرم با قیر مخلوط شده و نیز به شکل گرم در مکان  پخش شود. یکی از رایج ترین انواع این یا همان بتن آسفالت می باشد. در حقیقت مصالح سنگی تقریباً ۹۰ درصد از ترکیب آسفالت را می سازند؛ بنابراین مصالح سنگی تاثیر بسیار زیادی در کیفیت نهایی  دارند.

آسفالت گرم از  قیر، مصالح سنگی، شن تشکیل شده که با توجه به نوع قیر مورد استفاده در دمای بین ۱۰۵ الی ۱۶۳ درجه سانتیگراد در کارخانه ها تولید می شود به منظور پخش شدن بر روی محل مورد نظر می ‌فرستند. 

اکثراً از آن به منظور پوشاندن سطح پشت بام، خیابان و فرودگاه استفاده می کنند. از بین انواع آنها بهترین نوع به لحاظ استحکام بتن آسفالتی می باشد. در واقع بتن آسفالتی از ترکیب نمودن سنگ های با کیفیت و خرد شده و قیر خالص تولید می شود.

بتن آسفالتی در باند فرودگاه، روسازی مسیر ها مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین دربرابر شرایط گوناگون و دشوار دارای مقاومت است. در نظر داشته باشید که در بخش‌ های مربوط به ایستگاه اتوبوس به منظور پوشش دهی از این لایه ها استفاده می شود.

آسفالت توپکا چیست؟

به خاطر داشته باشید که آسفالت توپکا لایه خارجی و محلی که برای عبور انواع وسایل نقلیه به کار گرفته می شود. در حقیقت ساختار آن  با توجه به واقع شدن در محیط بیرونی در نظر گرفته می شود. بنابراین توجه به تهیه انواع مصالح مورد نیاز اهمیت زیادی دارد. همچنین چگونگی اجرایی نمودن آن بسیار حائز اهمیت می باشد. زیرا به طور کلی در ارتباط با انواع ماشین آلات گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد. در صورتی که دارای مقاومت زیادی نباشد به سرعت دچار تخریب و در نهایت تغییر و تحول در ظاهر می گردد.

آسفالت پشت بامی چگونه انجام می شود؟

آسفالت

 در حقیقت این نوع  از ترکیب ماسه و شن با انواع دانه بندی های نرم از ۰ الی ۶ میلی متر و قیر ایجاد می‌ شود. در آسفالت پشت بامی میزان قیر مورد نیاز بیش از سایر انواع انها در نظر گرفته می شود.

از آن می توان در کف پارکینگ، پشت‌ بام محوطه‌ هایی مانند مدارس، پیست اسکیت و غیره استفاده کرد. برخی از کارخانه ‌های تولید این  از طریق دانه بندی ۰ الی ۸ میلی متر ساخته می شود.

در رابطه با قیمتش  می توانیم بگوییم که شرایط اقلیمی تا حد زیادی بر قیمتشان تاثیر می گذارد. در اصل در شرایط  بارش برف زیاد به خاطر نم در منازل و افزایش تقاضا  تا حدی قیمت روزآنها و هزینه انجام آن افزایش یافته است.

بهتر است در نظر داشته باشید که علاوه بر هزینه این کار شما بایستی مبلغی را به عنوان دستمزد برای کارگرانجام دهنده جدا بگذارید.

در حال حاضر با توجه به عدم ثبات در قیمت روز آن نمی توان راجع به قیمت در تهران قیمت دقیق ارائه کرد. همچنین انجام دادنش در کرج هزینه ثابتی را بیان کرد. اما دقت داشته باشید که انجام پروژه های بزرگ مانند اجرای آسفالت در مکان های مورد نظر نیاز به هزینه زیادی نیز دارد.

مهم ترین مزایای آسفالت

–  در مقابل رطوبت و همچنین حرارت بالا از مقاومت زیادی برخوردار است. اما این حرارت نباید آنقدر زیاد شود که قیر های موجود در آن را آب کند.

–  آسفالت به شکل عادی کمی آب را از خود خارج می ‌کند. به منظور جلوگیری از این می توان مواد پلیمری خاصی را استفاده کرد تا در برابر رطوبت محافظت کند.

–   معمولاً به طور کامل قابلیت بازیافت نمودن را دارد و یکی از مواد بسیار ارزشمند در جهان به شمار می رود.

–  از قدرت چسبناکی بسیار زیاد و پوشش دهی بسیار خوب به محل مورد نظر برخوردار است.

– در صورتی که در  از مواد باکیفیت استفاده شود این ماده می ‌تواند فشار بالایی را تحمل نماید.

سخن پایانی:

در حال حاضر می ‌توان نوع  آسفالت را برحسب  حجم ترافیک شهر در بستر راه ها انتخاب کرد. گاهی اوقات انتخاب روکش آسفالت بسیار سخت است. باید بر حسب  تحقیقات زیادی انجام شود. همچنین مولفه های مهمی چون هزینه را در نظر داشت. مراحل آسفالت سازی خیابان باید خوب انجام شود. همچنین باید به خوبی از آن مراقبت شود. جلوه خاصی به اماکن و خیابان ها می بخشد. متخصصان و طراحان از طریق استفاده از خلاقیت خود تحولات جذابی را در الگو و رنگ آسفالت کاری ایجاد می کنند.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع